Ako sa zo signalizačného svetielka stalo kvalitné osvetlenie domácností 21. storočia

Vedeli ste, že dnešná populárna forma osvetlenia známa ako LED, ktorej kvalitné využitie v súčasnej dobe vidíme prakticky v každej domácnosti a v každej rozžiarenej miestnosti bola eštelen pre pár rokmi v podstate nenápadnou súčasťou meracích panelov či spotrebnej elektroniky v podobe malých kontroliek vyžarujúcich červené, oranžové a alebo zelené svetielko? Tieto diódy sa využívali iba k takémuto minimálnu žiareniu, teda k signalizácii alebo ako vnútorná výbava plazmových televízorov, vďaka ktorým žiaril obraz.

lampa světlo

Už vtedy išlo o kvalitu ale asi málokto predpokladal, že z signalizačných diód, respektíve z tohto malého žiarenia sa raz stane plnohodnotná, vlastne vo viacerých smeroch nadradená náhrada rokmi overeného halogénového osvetlenia, ktorá dokáže bez problémov a s dostatočnou intenzitou rozžiariť celú miestnosť, ale aj priestory exteriéru. Z tohto úspešného pokusu vznikla technologická revolúcia novej doby, ktorú už dnes považujeme za samozrejmosť.

žhavé světlo

A čo bolo podnetom k tomu, aby sa tento nápad pokúsil zrealizovať do praxe?
Podnetom bolo už prakticky staré zistenie, že diódy LED dokázali žiariť bez toho, aby spotrebovali také vysoké množstvo elektrickej energie, aké si pýtali halogénové žiarovky. Práve zbytočné plytvanie k rozžiareniu halogénu, vysoké poplatky za elektrinu, pritom znalosť, že dióda žiari prakticky z minimálneho odberu, toto bol ten logický impulz k tomu, aby sa diódy známe ako LED začali používať k bežnému osvetleniu.

Tým ale pravá revolúcia iba začala. Spočiatku nenápadné signalizačné svetielko zelenej, oranžovej, či červenej farby by nám toho svetla moc neprinieslo a tak sa žiarenie diód postupným zdokonaľovaním začalo transformovať do konečnej a funkčnej podoby, kedy dokázalo vyžarovať silné, kvalitné a predovšetkým nekončiace biele svetlo. Takémuto úspornému a modernému žiareniu dnes vravíme led osvetlenie.