Ako umelá inteligencia mení formáciu pracovnej sily

Nové roboty Walmartu prevezmú opakovateľné, predvídateľné a manuálne úlohy, ktoré doteraz vykonávali zamestnanci.
 
V obchodoch Walmart budú roboti kontrolovať sklady regálov a traťové skrine ako súčasť riadenia zásob v maloobchodnom reťazci. Walmart je sotva sám v nasadení robotov alebo umelej inteligencie, aby zvládol tieto svetské úlohy. Amazon zvýšil používanie AI pri správe svojich zariadení a v nie príliš vzdialenej budúcnosti môžu mnohí zamestnanci očakávať, že budú s týmito strojmi pracovať každý deň.

walmart
 
Približne 36 miliónov Američanov zastáva pracovné miesta s vysokou mierou automatizácie, uvádza sa v januárovej správe Brookings Institution.
 
Až 70% úloh vykonávaných ľudskými pracovníkmi by mohli čoskoro vykonávať stroje. Táto zmena by mohla ovplyvniť nielen pracovníkov v továrňach a maloobchode, ale aj kuchárov, čašníkov a iných v stravovacích službách, ako aj vodičov nákladných vozidiel na krátke vzdialenosti a dokonca aj administratívnych pracovníkov.
 
Časová línia by mohla byť podľa nasledujúcich štúdií Brookings v najbližších niekoľkých rokoch až nasledujúcich dvoch desaťročiach, ale hlavnú úlohu budú zohrávať ekonomické faktory. Hospodársky pokles, ktorý by mohol prinútiť spoločnosti, aby hľadali spôsoby, ako znížiť náklady, by mohol viesť k prepúšťaniu, keď by sa pracovníci nahradili strojmi. Stalo sa tak v minulých recesiách, takže je možné predpokladať, že vplyv by mohol byť vážnejší pri ďalšom poklese.

budoucnost
 
Čo AI prostriedky pre pracovné miesta
Čo sa stane s tými, ktorí spravidla tieto pracovné miesta spravujú? Toto nie je úplne nová rozprava.
 
V 19. storočí si Ludditi, tajná a trochu radikálna organizácia zložená z prísahy anglických textilných robotníkov, ničí textilné stroje ako formu protestu. Členovia skupiny sa narodili v drsných ekonomických podmienkach napoleonských vojen. Skupina si vzala svoje meno od Ned Ludd (možno sa narodil Edward Ludlam), a to stalo sa tak silné, že sa dokonca stretol s britskou armádou.
 
Je nepravdepodobné, že vojenská, alebo dokonca ozbrojená bezpečnosť, bude konfrontovaná s dnešnými pracovníkmi, ale ozveny znepokojenia nad strojmi, ktoré nahrádzajú zamestnancov, narastajú hlasnejšie. Je hrozba AI pre pracovníkov skutočná?
 
"Úrad pre štatistiku práce má databázu, ktorá obsahuje zoznam zamestnaní rozdelených na úlohy, az týchto údajov sme videli úlohy, ktoré sú vhodné pre strojové učenie," poznamenal Ramayya Krishnan, dekan Heinz College of Information Systems a Public Policy na Carnegie Mellon University a prezident Informs .