A čo tak fialové zemiaky?

Na Slovensku pestujeme rôzne odrody zemiakov, väčšinou však siahame po klasike. V záhradke si však môžete vypestovať aj netradičné odrody, napríklad fialové zemiaky.

brambory
 
Fialové zemiaky sa označujú aj ako peruánsky zemiak. Tento názov je trošku zavádzajúci, pretože rodiskom všetkých zemiakov je práve Peru, kde boli vyšľachtené už stovky rokov dozadu. Zemiaky s netradičnou farbou sa čoraz častejšie objavujú aj v našich obchodoch. Okrem zaujímavého výzoru však v sebe skrývajú i množstvo zdravých látok. Väčšina farebných odrôd obsahuje približne päť krát viac vitamínov, ako klasické zemiaky. Sú bohatým zdrojom antioxidantov, zinku a karoténov.
 
Sadbu fialových zemiakov si viete zakúpiť najčastejšie cez internet. Aj medzi nimi existuje viacero odrôd. U nás sa zvyknú pestovať hlavne odrody blaue st. galler a blue star.

brambora
 
BLAUE ST. GALLER
 
Ide o skorú až poloskorú odrodu zemiakov. Boli vyšľachtené vo Švajčiarsku, takže im nerobí problém ani naše podnebie. Trošku komplikované je to so začiatkom rastu, ktorý môže trvať o čosi dlhšie. Preto je dobré ak si ich pred výsadbou naklíčite. Špecifickou je ich výrazná aróma. Na rozdiel od niektorých iných odrôd fialových zemiakov, majú sýtu farbu aj po tepelnej úprave. Môžeme ich skladovať ako klasické zemiaky, maximálne nám však vydržia asi šesť mesiacov.
 
BLUE STAR
 
Táto odroda pochádza z Holandska. Zaujímavý je vzor v tvare hviezdy, ktorý môžeme vidieť po rozkrojení. Po uvarení, alebo inom tepelnom spracovaní trošku strácajú na sýtosti farby. To však nie je na škodu, pretože aj svetlo fialový odtieň vyzerá na tanieri veľmi pekne. Výhodou však je, že pri ich lúpaní nezafarbujú ruky ani kuchynské pomôcky. To oceníte hlavne pri následnom umývaní riadu. Patria medzi suchšie zemiaky, takže sa hodia aj na výrobu chipsov, alebo hranolčekov. Blue star patria medzi skoré odrody. S ich zberom sa treba poponáhľať. Ak ich totiž necháme v zemi príliš dlho, sú náchylné na rôzne choroby. Hľuzy sú odolné voči plesni zemiakovej. Naopak vňať je na ňu dosť náchylná. Nevýhodu týchto zemiakov je, že nie sú vhodné na skladovanie.