Ako funguje a čo je menič napätia

1. Menič napätia Menicnapatia je zariadenie, ktoré mení striedavý prúd (120V) na jednosmerný prúd (12VDC). Napäťový menič sa často používa na premenu elektrickej energie v domácnosti na 12 V jednosmerný prúd pre použitie v malých elektronických zariadeniach. Okrem toho sa bežne používajú na nabíjanie batérií, solárnych panelov a elektrických vozidiel.

2. Výhody použitia meniča napätia Existuje veľa dôvodov na použitie meniča napätia. Jednou z najväčších výhod použitia meničov napätia je, že znižuje množstvo elektrického prúdu pretekajúceho vodičmi. Keď prúd preteká vodičmi, spôsobuje zahrievanie a vytvára riziko požiaru. Znížením množstva prúdu pretekajúceho vodičmi zabraňuje prehriatiu a požiarom.

Ďalšou výhodou použitia meniča napätia je, že pomáha znižovať množstvo hluku produkovaného elektrickými spotrebičmi. Hluk vzniká, keď sa elektróny navzájom zrážajú, čo spôsobuje, že vibrujú vysokou rýchlosťou. Znížením množstva prúdu pretekajúceho vodičmi sa znižuje množstvo produkovaného hluku.

Striedavý prúd

Čo je AC?

AC je skratka pre striedavý prúd, čo je typ elektrického prúdu, ktorý v pravidelných intervaloch strieda smer tam a späť. V Spojených štátoch používame 120 voltov striedavého prúdu (120 V AC) pri 60 cykloch za sekundu (60 Hz).

Ako funguje AC?

Základným konceptom striedavého prúdu je, že elektróny prúdia okolo obvodu v nepretržitej slučke, pohybujú sa dopredu, potom dozadu a potom znova dopredu. Keď prúd tečie nepretržite jedným smerom, vytvára magnetické pole. Keď prúd zmení smer, magnetické pole sa zrúti a vytvorí napätie.

Jednosmerný prúd

Čo znamená DC

DC znamená jednosmerný prúd, čo je stály prúd elektrónov prúdiacich iba jedným smerom. Batéria produkuje jednosmerný prúd a generátor premieňa mechanický pohyb na jednosmerný prúd. Existujú dva spôsoby konverzie striedavého prúdu na jednosmerný prúd: pomocou transformátorov alebo usmerňovačov. Transformátory sú objemné a drahé, zatiaľ čo usmerňovače sú malé a lacné. Usmerňovače sú uprednostňované pred transformátormi, pretože produkujú menej tepla.