Aplikácia pomáhajúca pri panike

Pokročilá doba prináša so sebou okrem pozitív vo forme pokroku aj negatíva. Jedným z nich je stres. Práve ten je príčinou alebo aspoň katalyzátorom takmer každej duševnej choroby. Český tým vývojárov prišiel na trh s novou aplikáciou s názvom Nepanikár. Teraz je už aplikácia dostupná aj v slovenskom jazyku a primárne má pomáhať ľuďom trpiacim depresiou, úzkosťami, nutkaním ublížiť si. Aplikácia obsahuje aj kontakty pre prípad, že užívateľ potrebuje akútnu pomoc. Žiaľ, v dobe písania tohto článku nie je dostupná verzia pre iné operačné systémy ako Android.mobil.jpg
Celá aplikácia je rozvrhnutá do piatich modulov. Napríklad modul Panika/Úzkosť poskytuje pomoc trpiacemu pomocou dvoch dychových cvičení. Tieto dychové cvičenia tiež obsahuje modul Chcem si ublížiť. Užívateľ si môže zvoliť či mu vyhovuje viac dýchanie počas odpočítavania alebo dýchanie simultánne s animáciou (tzv. škatuľové dýchanie).
 Pre užívateľov modulu Depresia je pripravený plánovač aktivít ako aj praktické tipy ako si zdvihnúť náladu. Nápomocná je aj časť, do ktorej si môžete zaznamenať svetlé momenty svojho dňa. Táto aktivita je dlhodobo pomáhajúca a je využívaná aj na psychiatrických oddeleniach.  
Niektorí pacienti udávajú, že im pri depresií či úzkostnom ataku pomáha rozptýliť svoju pozornosť na niečo iné. Pre takýchto užívateľov aplikácia obsahuje časť s matematickými príkladmi.rozrušení.jpg
V module Myšlienky na samovraždu vás čakajú aktivity Záchranný plán (ktorý si sami môžete vytvoriť tak, aby sedel práve vám) a Dôvody prečo nie.
Piaty modul obsahuje kontakty, na ktoré sa môžete obrátiť v prípade núdze. Viete sa dovolať napríklad na číslo záchranky, linku bezpečia a krízové centrá podľa toho, kde sa práve nachádzate. Obsahuje tiež zoznam krízových centier, ktoré poskytujú podporu prostredníctvom chatu pre prípad, že nechcete telefonovať.