Dlhy – náš najväčší nepriateľ

Dlh. Najobávanejšie slovo takmer každého človeka. Z dlhov do problémov. Tak ako sa ich čo najskôr zbaviť? Pozrime sa na to, ale od začiatku. Najlepšie je sa do dlhov vôbec nedostať. Tým zabránime následnému splácaniu a trápeniu sa. Aby sme sa nedostali do dlhov, stačí si nezobrať pôžičku. Ale čo ak peniaze naozaj potrebujem? Najzákladnejšie je, mať vždy nejaké peniaze ušetrené aby som ich mala v nevyhnutnom stave. Keď ich však nemám dostatok ani našetrené, najvýhodnejšie je požičať si od niekoho blízkeho, keď však už  nestačí ani to a my si požičiame z banky, mali  by sme si uvedomiť čo to bude obnášať a podľa toho sa zariadiť. Stačí si položiť pár jednoduchých otázok.

rovnováha.png

1, Koľko si chcem požičať?
2, Ako dlho chcem splácať?
3, Aké vysoké sú úroky?
4, Odkiaľ budem mať peniaze na splácanie?
 
Po zodpovedaní  týchto štyroch jednoduchých otázok by to malo byť jednoduché. Ale postavme sa do situácie, že máte dlh, nemáte peniaze na splácanie a úroky sú vysoké?
 
Jediné čo je potrebné k splateniu dlho sú peniaze, ale odkiaľ ich zohnať? Zarábate , ale to nestačí? Poproste o pomoc blízkych. Či už manžel/ka, rodičia alebo kamaráti. Ak už nepomôže ani to, musíte začať šetriť. Môžete začať hneď z ostra, spraviť radikálny krok a presťahovať sa do menšieho bytu, alebo popozerať sa po byte určite nájdete veci, ktoré už dávno nepoužívate a len sa pohadzujú po byte. Je čas ich predať. Tými menšími krokmi je napríklad nakupovanie. Nakupovať len potrebné veci, najlepšie keď sú v zľave. Ovocie, zeleninu a pečivo sa oplatí nakupovať tesne pred zatváraním obchodu, keď sa obchod už snaží zbaviť týchto vecí, cena rapídne klesne. Ušetriť sa dá aj dopravou. Nejazdite autom, nasadnite radšej na bicykel alebo sa prejdite. Tak ušetríte množstvo peňazí vyhodených na benzín.

peněženka.jpg
 
Zbaviť sa dlhov sa dá, len treba chcieť. V prvom rade treba začať hneď a nečakať kým to bude ešte horšie. Stačí začať šetriť s malými vecami, bez ktorých sa dá prežiť.