Feng šuej sa stáva klasickým prvkom slovenských domácností

Feng šuej sa k nám dostalo z Číny. Ide o staré umenie, ktoré sa zaoberá prúdením a smerovaním zemských a atmosférických síl, ale taktiež prúdením takzvaných opačných, alebo doplňujúcich síl, teda jinovým a jangovým energetickým smerovaním. Je označované tiež ako umenie geomantie. Cieľom tohto umenia je nájsť to najlepšie miesto pre človeka v danom prostredí, pritom je jedno kde sa toto miesto nachádza.

kořenka

Komplikovanú definíciu by sme mali za sebou, teraz sa poďme pozrieť, čo feng šuej znamená v praxi.
V dobe, kedy sa všetci snažíme nájsť si svoje miesto na zemi, sa podobné techniky a umenia tešia veľkej obľube. Aj na Slovensku nájdeme nespočetné množstvo domácností, v ktorých sa zásady tohto umenia uplatňujú.

V domácnostiach sa najväčší dôraz kladie na vzťah medzi človekom a prírodou. Tá na nás môže mať ako pozitívny, tak negatívny vplyv, preto je potrebné všetko vo svojom byte umiestniť tak, aby sa k nám dostávala iba dobrá energia. Usporiadaním nábytku, alebo samotnou architektúrou bytu, môžeme naopak, tiež zamedziť prístupu zlej energie. Vo všeobecnosti by sme nemali mať svoj príbytok príliš preplnený nábytkom a inými predmetmi.
Feng šuej sa však nevzťahuje len na bývanie. Uplatňuje sa v strave, obliekaní a dokonca i v medziľudskej komunikácii a samotných vzťahoch. Feng šuej môžeme využiť taktiež v záhrade. Samotné umenie je veľmi komplikované, ale niektoré jeho základné prvky, viete uplatniť aj v istej základnej podobe,

Jin a najg

Jin a jang (yan a yang), je základom celej filozofie. Takže ak si chceme svoj byt podľa nej zariadiť, mali by sme najprv dobre pochopiť tieto dva pojmy. Ide o protikladné sily, ktoré sa nachádzajú v každej bytosti, predmete, živočíchovi, jednoducho vo všetkom, čo je súčasťou vesmíru.

interiér

YIN– Takzvaný tmavý, alebo tmavší element. Je spájaný so ženskou energiou a predstavuje noc. Pôsobí tmavým, temným, smutným a pasívnym dojmom. Najčastejším symbolom je voda a zem
YANG– Takzvané svetlý, alebo svetlejší element, spájaný s existenciou muža. Symbolizuje ho oheň a vietor. Pôsobí veselo, aktívne a predstavuje deň.