Harry Potter je už 20 rokov na scéne!

26 júna 1997 vyšla prvá kniha s názvom Harry Potter a Kameň mudrcov ktorá vzbudila pozornosť celého sveta. Táto knižka vyšla v slovenčine v roku 2000.
Kde všade sa tento príbeh natáčal?
Dom Harryho príbuzných Darsleyovcov, u ktorých býval po smrti rodičov sa nachádza kúsok od Londýna, v mestečku Bracknell.

katedrála

Narozdiel od toho, Gringottova banka je na opačnom konci zemegule, v Austrálii.
Most ktorý sa zrútil v diely Harry Potter a Polovičný princ sa nachádza v Londýne. Londýn poslúžil ako miesto, kde sa Harry dozvedel že rozumie hadom. Táto scéna bola natáčaná v londýnskej zoologickej záhrade. V zoologickej záhrade sa dodnes nachádza plaketa, konkrétne v pavilóne hadov, ktorá pripomína že sa tu natáčalo.
Pre exteriérové záberyRokfortu slúži hrad Alnwick, ktorý sa nachádza v Anglicku. Zároveň je druhým najväčším obývaným hradom britských ostrovov. Už 700 rokov ho obýva rodina vojvodu z Northhumberlandu. V tomto hrade ponúkajú i kurzy letu a rôzne iné atrakcie súvisiace s Harrym Potterom.

skotsko

Nástupište 9 ¾je opäť situované v Londýne. Na stanici King Cross sa nachádzajú nástupištia 9 a 10. Po úspechu čarodejníckeho príbehu pribudli medzi tieto nástupištia stopy a vozík vložený do steny. Tak sa i z obyčajnej stanice stala atrakcia pre fanúšikov. Nachádza sa tu i suvenírový obchod kde predávajú čarodejnícke paličky, hry, horcruxy a iné spomienkové predmety spájajúce sa s týmto príbehom.

Vlak nazývaný Hogwarts Express skutočne existuje. Od mája do októbra máte možnosť previesť sa týmto parným vlakom. Vlak premáva denne od Glasgowa po Fort William. Cestou vlakom uvidíte i známy viadukt ktorý bol postavený v roku 1898.

studip

Ak by ste mali záujem vydieť štúdiá, kde bolo natáčaných mnoho scén, nevynechajte Warner Bros štúdiá v Levesdene, na severozápad od Londýna.
Ak aj vy patríte medzi fanúšikov tejto čarodejníckej série, navštívte Anglicko. K 20. výročiu je tento rok pripravený bohatý sprievodný program.