Kreatívne upratovanie

Keď sú ešte maličké
S bábätkom sa upratuje najľahšie. Učíte ho, že aj hračky potrebujú ísť spinkať, aby sa na druhý deň opäť vládali hrať. Urobíte z toho zábavu. Väčšinu práce urobíte vy, ale máte z toho radosť. Aj keď sa tak trochu stále hráte, učíte ho užitočnú vec.

skládačka

Trošičku nám podrástli
Od škôlkara a mladšieho školáka očakávame, že si bude vedieť dať hračky na miesto aj bez nás. Musíme mu to síce každý deň pripomínať, inak na to iste zabudne, ale samotnú prácu vie urobiť. Za aký dlhý čas, to je iná vec. Možno ste sa teraz pousmiali. Sú už väčší, no predsa stále malí. Je dobré občas upratovať s nimi a zhovárať sa pri tom. O hocičom. Trebárs akú hru sa dnes s hračkami zahrali. Pomôže im to naučiť sa, že upratovanie nie je „nutné zlo na záver dňa“. Urobíte ten čas zaujímavým.

Postrach menom teenagerská izba
Ak poriadok nezapadá do predstavy príjemného života vášho dospievajúceho dieťaťa, po prvých pokusoch si možno pomyslíte, že sa s tým budete musieť zmieriť. Tu naozaj potrebujete poriadnu dávku kreativity. Najlepšie urobíte, ak ich znovu budete učiť, že aj upratovanie môže byť zábavné. Pozor! Nie prostredníctvom dlhej prednášky. Pretože už po prvej vete stratíte ich pozornosť. Ani príkazy a zákazy toho veľa nezmôžu. Už totiž majú svoj názor.

výtvory

Skúste napríklad otvoriť ich skriňu a prebrať veci, ktoré už nebudú nosiť. Bavte sa s nimi pri tom o móde, o tom aké oblečenie by si chceli dokúpiť. Dievčatá prizvite k vareniu. Mnohé z nich sa to chcú naučiť. Popri tom ich poproste, aby upratali riad. Ak je treba utrieť prach, dovoľte im pustiť si k tomu hudbu. Povedzte im, aby si pozvali priateľov. Pred tým im pomôžte s upratovaním izby a zhovárajte sa o tom, kto príde. Na záver sa obzrite po miestnosti a povedzte, že je to krásna izba. Naučíte ich zažiť pocit spokojnosti s vykonanou prácou. Môže sa zdať, že znovu veľa práce urobíte vy. A už by ste si rada aj oddýchli od množstva povinností v domácnosti. No postupom času sa aj veľké dieťa naučí, že upratovanie môže byť aj príjemné.

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.