Mamy na plný úväzok

Rozhodnutie založiť si rodinu je jedným z najdôležitejších v živote. Je dôležité pre muža, ale o to dôležitejšie pre ženu. Znamená to veľkú zmenu v živote ženy od samého začiatku, či už v súvislosti s tehotenstvom, privedením na svet, každodennou starostlivosťou a výchovou. Keď sa žena rozhodne byť matkou, mala by si byť vedomá, že je to rozhodnutie na celý život, je to rozhodnutie venovať dieťaťu všetku svoju pozornosť, lásku a starostlivosť. Je ale veľká škoda, že mamy sa v súčasnosti častokrát nemôžu svojim deťom venovať v takej miere, ako by chceli a zaslúžili si. Jedným z hlavných dôvodov bývajú často chýbajúce financie.
matka s dítětem ilustrace
Dieťa alebo práca?
V mnohých rodinách sa opakuje rovnaký scenár, a to, že mamy sa po prechode z materskej dovolenky na rodičovskú rozhodnú vrátiť sa do práce. Niekedy dobrovoľne, častejšie však nie. Keďže rodičovský príspevok je u nás taký, aký je, nie je sa vo väčšine prípadov ani čo čudovať. Ako sú v súčasnosti podporované rodiny a rodičovstvo, keď mamičky majú problém uživiť svoje deti z príspevku, ktorý dostávajú? Čo majú robiť napríklad maminy bez partnera? Tie nemajú iné východisko, ako dať dieťa do jaslí alebo niekomu zo starých rodičov a ísť zarábať.
domlouvání dítěti)
Nie je to trošku scestné? Ako chceme dosiahnuť to, že budeme z našich detí vychovávať slušných a vychovaných ľudí, keď nemáme ani možnosť venovať sa im? Často sa rozčuľujeme nad drzosťou dnešných mladých ľudí, nad ich nevychovanosťou. Ale čo ak im v detstve jednoducho len chýbala mama? Mamy na rodičovskej dovolenke by vedeli rozprávať o množstve aktivít a prác z domu, ktoré absolvujú v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, aby dostali aspoň pár eur. Alebo množstvá vyplnených dotazníkov či odklikaných klikačiek za odmenu, lebo „keď netečie, aspoň kvapká“. Prečo sa potom čudujeme, že mladí ľudia odkladajú založenie rodiny na neskôr, na dobu, keď sa zabezpečia?

A prečo sa čudujeme tomu, že sa u nás rodí tak málo detí? Veď kto by sa dobrovoľne rozhodol pre život, v ktorom musí poriadne premýšľať nad každým minutým eurom? Ak žena nemá muža, partnera, na ktorého sa môže na sto percent spoľahnúť, že zabezpečí ju i deti, nerozhodne sa pre ne. Nemala by totižto šancu postarať sa o deti bez toho, aby musela ísť pracovať ešte pred ich nástupom do materskej školy. Kompetentní by sa mali zamyslieť nad tým, ako mamičkám uľahčiť ich život na rodičovskej dovolenke a nie im ho strpčovať.

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.