Od mŕtvice po onkológiu. Čo môže viesť k bežnému reumatizmu?

Keď už hovoríme o reumatizme, alebo reumatických ochoreniach, mnohé znamenajú reumatoidnú artritídu – najčastejšie ochorenie, ktorým trpí veľa ľudí stredného a staršieho veku. V skutočnosti sú reumatické ochorenia veľkou skupinou (viac ako 100) vážnych chorôb postihujúcich nielen kĺby. Môžu postihnúť osobu v každom veku a vrchol výskytu je v 30-40 rokoch.

bolest

Reumatické ochorenia zaujímajú štvrté miesto z hľadiska po ochoreniach kardiovaskulárneho systému, cukrovky a onkológie. Bohužiaľ, dôvod, ktorý spúšťa tieto ochorenia, je stále neznámy. Vedci sa domnievajú, že reumatické ochorenia sú spojené s ťažkým chronickým zápalovým procesom, ktorý postihuje akékoľvek orgány a nakoniec to vedie k rozvoju iných závažných ochorení – infarktu myokardu, mŕtvice a dokonca aj onkológie. Bolo možné identifikovať niekoľko rizikových faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju chorôb, ako je genetická predispozícia, stres, infekcie, nedostatok cvičenia, nadváha.

Lekári mnohých špecialít sa sťažujú na neskorú diagnostiku, lebo  reumatické  ochorenia sú často diagnostikované až 5-10 rokov po objavení sa prvých symptómov. Pacienti prídu neskoro k reumatológom na celom svete. A nie je to len nedostatkom špecialistov.

kosti

Aké sú tieto príznaky?

  • Najcharakteristickejším je pocit tuhosti kĺbov ráno. Toto je hlavný nepriamy symptóm zápalu. Doba tuhosti závisí od závažnosti zápalu – .. od niekoľkých minút až po niekoľko hodín.
  • Ďalším charakteristickým príznakom je bolesť v kĺboch ​​a dolnej časti chrbta, ktorá nie je spojená s pohybom a cvičením.
  • U pacientov existujú lézie ruky – symetrické (na oboch rukách) opuch malých kĺbov alebo len bolesť v kĺboch.
  • So spondyloartritídou trpia ľudia bolesťami brucha, ktorá je horšia v noci a zmizne počas dňa.
  • Pri osteoartritíde osoba pocíti bolesť v kolenných kĺboch ​​počas cvičenia. A bolesť nastáva pri chôdze zo schodov.