Pestovanie bonsají

Existuje niekoľko spôsobov ako začať s pestovaním bonsají. Najjednoduchšie sú asi tieto :

  • Kúpiť si predpestovaný bonsaj
  • Zájsť na výstavu bonsají a doniesť si malú sadeničku
  • Zájsť na prechádzku do lesa a malilinký „samovýsevový „ stromček vo veľkosti do 10 cm si jednoducho doniesť.

rostliny
Čo budeme potrebovať :

  • Misku
  • Zeminu
  • Drôtiky na tvarovanie


Misku volíme plytšiu. Koreňová sústava nemá mať dostatok miesta na rast. Bonsaj je vlastne zakrpatený stromček, ktorému nedovolíme vyrásť do plnej veľkosti.
Zeminu kúpime v špecializovaných predajniach práve pre tento druh. Na vrch sa osvedčilo dať substrát z páleného ílu.

Drôtiky na tvarovanie nám slúžia k úprave kmeňa a konárikov tak, aby rástli a ohýbali sa podľa našich predstáv.
Vyberieme si obrázok na ktorom je tvar, ktorý chceme dosiahnuť a pokúšame sa pomocou nožníc a drôtu vykúzliť požadovaný tvar. Pozor ale, nepôjde to ihneď. Je to živá rastlinka a tak k nej aj pristupujme. Pomaličky a s citom. Aby sme jej neublížili.
Pri ohýbaní drôtikom podkladám pod drôtik gázu, aby sa nevryl do konárika a neublížil rastlinke.

příroda

Nemusíte postupovať podľa obrázka, môžete si vytvoriť stromček podľa vlastnej fantázie, alebo sa inšpirujte prechádzkou v prírode. Aj tak nič dokonalejšie ako samotná príroda nie sme v stave vytvoriť. Treba mať len veľmi veľa trpezlivosti. Nič sa tu nedá oklamať, ani urýchliť.Všetko má svoj čas.

Je to záľuba na celý život. Nedá sa tomu venovať príležitostne, alebo chvíľkovo. Ako všetko živé, tak aj bonsaj potrebuje dennodennú dávku starostlivosti, lásky, citu. Iba tak nastane symbióza a bonsaj sa vydarí a rastie do sily a krásy. Môžete ho odovzdávať z generácie na generáciu.
Ostane tak po vás aj v tomto zázraku niečo hmatateľné, niečo čo vás charakterizuje a niečo, čo ste dokázali vytvarovať vlastnými rukami. Nie to úžasné ?