Pokrokom k lepšej a zdravšej budúcnosti

Technika dopĺňa náš každodenný život či chceme alebo nie. Každý deň si prezeráme notifikácie na mobile, prechádzame cez automatické dvere a na križovatkách sa riadime svetelnou signalizáciou. Všetko sa postupne stále viac a viac automatizuje a čo aktuálne prechádza najväčším vývojom sú autonómne jazdiace autá.
elektrický auto
Najväčším priekopníkom v tomto odbore je firma Tesla, ktorá navyše vyrába len autá na elektrický pohon a tým nevyrábajú žiadne priame emisie. Nielenže je to pokrok vo vývoji umelej inteligencie,  je to aj veľmi významným krokom k lepšiemu životnému prostrediu. Vývoj tohto automatického riadenia bol pomerne rýchly.

Od úplne malej časti samočinného riadenia už Tesla dospela k autu, ktoré dokáže jazdiť samo na 100%. Nie je teda potrebný akýkoľvek zásah vodiča. Jeho systém tvorí rozsiahla sieť neurónových vedení, ktoré spájajú rôzne senzory s riadiacou časťou. To zabezpečuje aj samotné „učenie sa“ a teda auto po niekoľkých týždňoch vie kde bývate a kde má zaparkovať.
 
Ani nákladná doprava v tomto nijako nezaostáva. Nedávno prešiel plne naložený kamión 160km úplne samostatne. Cieľom výrobcu nie je nahradiť ľudskú prácu prácou stroja, ale len zefektívniť jeho produktivitu. Vodič si môže pospať bez toho aby musel stáť. Automatika pôjde ďalej za neho. Teda potrebný tovar sa jednak doručí skôr a vodič môže mať viac času na to aby bol s rodinou, prípadne dokáže za rovnaký čas doručiť viacero zásielok.
 tesla kompresor
Toto je veľkým prínosom pre ľudstvo. Ušetrí čas, ktorý môžeme využiť na niečo iné, zabezpečí vyššiu bezpečnosť a poskytne užitočné informácie do budúcna. Takúto technológiu môže v ďalších rokoch implementovať do iných zariadení a tak napríklad zvýšiť ich účinnosť či presnosť. Nemali by sme pred týmito technológiami zatvárať oči pretože to budú práve ony, ktoré budú formovať našu budúcnosť a posúvať nás k lepšiemu zajtrajšku.

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.