Potíte sa viac ako je zdravé? V tom prípade neodkladajte návštevu odborníka.

Každý človek sa potí inak. Niektorí ani nepotrebujú používať antiperspirant, z iných do slova pot tečie. Ak trpíte týmto problémom, v prvom rade sa nejedná o nič príjemné. Kruhy pod pazuchami a nepríjemný zápach nás dokážu v spoločnosti iných ľudí, poriadne rozhodiť. Ak sa snažíte svoje potenie zakryť množstvom antiperspirantov, voňaviek, alebo rôznymi kozmetickými novinkami, ale s výsledkom nie ste spokojní, mali by ste čo najskôr zájsť za odborníkom. Môže ísť totiž o obyčajnú genetiku, ale taktiež prejav choroby.

pot
 
Nadmerné potenie sa odborne označuje ako Hyperhidróza. Môže sa prejavovať lokálne, alebo na celom tele. Jediným miestom však nie je podpazušie. Potiť sa môžete aj na rukách, chodidlách, či na čele. Tento zdravotný problém postihuje rovnako ženy, mužov a dokonca i deti.
Hyperhidróza môže vzniknúť z celej rady príčin. Tú konkrétnu musí zistiť lekár. Mnohokrát sa však jedná sprievodný problém iných ochorení. Nadmerné potenie najčastejšie trápi ľudí trpiacich obezitou, vysokým krvným tlakom, či diabetikov. Niekedy vás pot nemusí obťažovať neustále, ale napríklad pri stresových situáciách, či psychickej nepohode.

fitnes
 
Akého lekára navštíviť
Na začiatok by ste sa mali vybrať za svojim obvodným lekárom. Ako sme už spomenuli príčin môže byť mnoho. Dôležité je teda najmä to, aby ste riešili problém, ktorý tento stav spôsobuje. Samotné potenie je až na druhom rade. Obvodný lekár, by mal dostatočne poznať možné príčiny a na základe vášho zdravotného stavu niektoré vylúčiť. Následne vás pošle na konkrétne odborné vyšetrenia. V prípade, že sa u vás nepotvrdí žiadne z ochorení, ktoré potenie spôsobujú, vaše kroky budú smerovať na dermatológiu.
 
Čo všetko môže nadmerné potenie symbolizovať:
 

  • Diabetes I. a II. Typu
  • Zápalové procesy v organizme
  • Infekcia
  • Nesprávna činnosť štítnej žľazy
  • Ochorenie pankreasu

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.