Potrebné vybavenie na jógu

Moderný priemysel nezostáva stáť a v športových predajniach môžete bezpečne nájsť špeciálne zariadenia na cvičenie jogy. Všeobecne platí, že jógu možno praktizovať aj na bežnej deke. Ale ak chceme získať maximálne pohodlie a potešenie, mali by ste mať špeciálny koberec. Podložka by mala byť ľahká, s nekĺzavým povrchom, pohodlná pri umývaní. Mala by sa ľahko skladať. Na predaj dokonca sú americké naparfumované rohože, ktoré vám umožnia kombinovať jógu a arómaterapiu.

joga

Poter
Poter je popruh s koncovkami so suchým zipsom, pomocou ktorého môžete upevniť rohožku akejkoľvek veľkosti v zloženom stave. Spojovací pásik tkaniny slúži ako pohodlná rukoväť na nosenie koberca.

Blok (tehly)
Podporné bloky v jogy slúžia ako podpora medzi hlavou (ramená, zadok a pod.) A podlahou. Napríklad pri stojacom postavení s natiahnutím nadol je lepšie dotýkať sa ruky takého bloku (tehla, tyč). Často sú vyrobené z netoxickej prvotriednej peny a majú skosené konce. Bloky by mali byť ľahké, práve pre ľahkú prepravu.

Deka
Najdôležitejšou časťou jogy je meditácia. Meditácia sa zvyčajne robí v lotosovej polohe 25-45 minút. Aby ste nemuseli zmrznúť keď už sedíte nehybne, je vhodné sa predbežne zabaliť do prikrývky.

Vankúš na meditáciu
Na meditáciu môžete potrebovať aj špeciálny vankúš. Za týmto účelom zvyčajne používam ortopedické vankúše naplnené pohánkou. Niekoľkokrát zložená deka môže nahradiť váš vankúš. Môžete si tiež zakúpiť špeciálny vankúš na meditáciu pri sedení.

Hudba pre jógu
Ak robíte jógu sami doma, je mimoriadne dôležité vytvoriť vhodnú atmosféru. Ak chcete prispôsobiť lekciu a utíšiť myseľ, pomôže vám na to špeciálna meditatívna hudba. Najlepšie je zakúpiť disk so zvukom prírody (zvuk dažďa, vodopád, zvuky mora, piesne delfínov alebo vtákov).

cvičení

A na záver pár slov o oblečení. Jóga by mala byť praktizovaná naboso. Ako športové oblečenie je vhodné bežné tričko a šortky. Ďalšia možnosť – legíny alebo pančuchy. Hlavná vec – oblečenie by malo byť pohodlné a neobmedzujúce pohyby.

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.