Šach

Šach – hra
 
Šach je stolová hra medzi dvoma hráčmi. Hraje sa na šachovnici, ktorá je štvorcovou kartónovou doskou so 64 štvorcami umiestnenou v mriežke osemkrát po osem. Každý hráč začne ovládať šestnásť kusov: jeden kráľ, jedna kráľovná, dve veže, dvoch rytierov, dvaja biskupi/strelci a osem pešiakov. Cieľom hry je obsadiť súperovho kráľa, váš protivník nie je schopný odstrániť alebo brániť útoku na ďalší krok.

šachy

Začíname s hraním šachu
Teraz, keď máte úplné informácie o tom, ako sa šachová hra vyvinula, je načase sa pozrieť na to, čo potrebujete, aby ste začali hrať.

Čo potrebujete
Je ľahké nájsť šachovú súpravu podľa vlastného výberu. Šachové súpravy môžu byť cenovo nižšie ako 10 eur a môžu sa vyšplhať na  niekoľko tisíc eur na základe typu, ktorý si kúpite. Prichádzajú v rôznych témach, materiáloch, tvaroch a veľkostiach. Vaša šachová súprava môže byť dekoratívna alebo praktická, ako chcete.
Ako začiatočník, možno budete chcieť investovať do robustného plastového setu, ktorý zostane u vás pre prísnu prax, pretože väčšina ľudí, ktorí sa začnú učiť hrať šachy, majú tendenciu byť závislými na hre. Šachovú súpravu si môžete kúpiť online jednoducho a vyberať si z rôznych druhov šachových figúr a dosiek.
Môžete dokonca hrať šach na počítači pomocou šachového programu. Cíťte sa však dobre, ak máte fyzickú sadu, s ktorou si môžete stráviť čas. Všetko závisí od vašej úrovne pohodlia.

figurky

Ako sa učiť, kde sa naučiť
Existuje niekoľko možností, ako sa naučiť šach. Môžete sa zaregistrovať v miestnom hobby klube, ak máte niekoho v okolí. Môžete sa tiež naučiť zo šachového softvéru, elektronických šachových súborov, z DVD alebo z kníh.
Počítače sú prístupné každému a v týchto dňoch väčšina začiatočníkov začína hrať skôr s počítačmi než s ľudskými hráčmi. Prehliadanie šachových stránok je dobré. Niektoré z nich ponúkajú bezplatné lekcie online s možnosťou platených pokročilých hodín. Môžete hrať živé hry na niektorých stránkach s oponentmi na celom svete. Ak chcete, môžete tiež investovať do šachových videí, ktoré vás učia hrať šach priamo od úvodných hnutí až po koniec hry.