Známky mŕtvice a srdcového infarktu: kedy zavolať sanitku a ako pomôcť pacientovi

Mŕtvica je nebezpečná
Neexistuje žiadna dramatická a vážnejšia vaskulárna nehoda ako porucha cerebrálnej cirkulácie. Po úprave je návrat k predchádzajúcej fyzickej aktivite mimoriadne problematický. Podľa štatistík to nedokáže viac ako 30% pacientov. Ďalších 30% umierajú. A veľmi zlý výsledok je, keď človek zostáva s hrubými poruchami pohybu, reči, dysfunkciou panvových orgánov a zostáva po mnoho rokov paralyzovaný . Všetci poznáme takéto rodiny a nie je jasné, kto je horšie – niekomu, kto je paralyzovaný alebo kto sa o neho stará.

mozek

Znaky mŕtvice
Pamätajte, že mŕtvici je jednoduchšie zabrániť, než ju liečiť. Existuje jednoduchý test, ktorý vám ju umožní spoľahlivo odhaliť.

  1. Požiadajte pacienta, aby zdvihol obe ruky. Pri zdvihnutí to ale nefunguje – jednu ruku nemôže zdvihnúť.
  2. Požiadajte pacienta, aby sa usmieval. Keď sa usiluje usmiať, uvidíme asymetriu tváre, kútik úst "visí".
  3. Prikážte mu nech opakuje jednoduché frázy. U mnohých pacientov s mŕtvicou je funkcia reči narušená.

Ak máte podozrenie na postihnutého, okamžite zavolajte sanitku. Máme len 3,5 hodiny na rozpustenie krvnej zrazeniny. Faktom je, že ischemická mŕtvica (najčastejšie) sa vyskytuje v dôsledku prasknutia aterosklerotického plaku a tvorby trombu na tom mieste. Vytvorený trombus blokuje tok krvi v mozgových tepnách a spôsobuje smrť nejakej časti mozgu.

Infarkt myokardu
Ako súvisí s vysokým krvným tlakom? Zvýšený tlak poškodzuje steny ciev, čo spôsobuje prerušenie funkcie endotelu – vnútornej výstelky ciev. K poškodenému endotelu sa cholesterol ľahko "priľne", vytvára sa povlak, ktorý zužuje cievy. Najčastejšie sa infarkt myokardu prejavuje silnou bolesťou na hrudníku, ktorá sa šíri na ramená a ľavú ruku, na krk a spodnú čeľusť. Doma nie je možné odstrániť túto bolesť!

infarkt

Ako pomôcť osobe s infarktom
V 21. storočí sa pacientom s infarktom myokardu dokáže pomôcť veľmi dobre, ale je len nevyhnutné, aby pacient sám uskutočnil prvý krok – žiadal o lekársku pomoc.
Tu je postup v prípade, že máte podozrenie na infarkt myokardu (srdcový záchvat):

  1. Bezodkladne zavoláme sanitku. 
  2. Dáme pacientovi, tabletu aspirínu (500 mg).  Aspirín má vlastnosť, ktorá zabraňuje agregácii krvných doštičiek.
  3. Zhromažďujeme všetky dostupné lekárske doklady a kardiogramy. Pomôžu lekárom rýchlo posúdiť situáciu.
  4. Stretneme sa so sanitkou.