Ktorý typ okien by bol najvhodnejší?

Okná sú nevyhnutným doplnkom každej obývanej budovy, respektíve bývania, podniku alebo pracoviska. Možnosť vyvetrať či vpustiť do nášho interiéru prirodzené svetlo sú totiž body, ktoré sú pre naše zdravie a komfort potrebné. Tohto sme si veľmi dobre vedomí, otázne je v mnohých prípadoch však najmä to, aký typ okien uprednostniť.

Muž a žena, diskusia, okno

V každom prípade rátame s tým, že musí ísť o investíciu do prvkov, čo nám vydržia minimálne 30 rokov. Z hľadiska okien a ich materiálov je tak vítaná dlhá životnosť, v čom sú napríklad jasným víťazom hlinikove okna, ktoré majú tendenciu vydržať až 100 rokov (!), pričom si dlhodobo zachovávajú svoj pôvodný dizajn a tak ľahko nepodliehajú viditeľnému opotrebeniu.

Usmiata žena pri okne

Na výber máme z hľadiska prevedenia okien a ich materiálov v skutočnosti viacero možností, rovnako je možné kombinovať napr. drevo s hliníkom, atď. No akúsi ľudovú najznámejšiu a cenovo prístupnú voľbu predstavujú okná plastové, pričom na druhej strane luxus reprezentujú tie z hliníku. Jeden z hlavných faktorov záujmu, teda cena, je v tomto prípade rozdielna. Podstatne menšie finančné náklady predstavuje voľba z plastu. Vo všeobecnosti sa tiež vraví o automaticky lepších izolačných vlastnostiach, ktoré ponúka tento lacnejší materiál. Treba však podotknúť, že v prípade použitia vhodnej technológie dnes kvalitné izolačné vlastnosti dokážu poskytovať tiež okná z hliníku.

Dážď na skle, okno

Výhody hliníkových okienteda spočívajú niekde inde, a to primárne v tom, že hliník je skutočne najvhodnejší pre veľkorozmerná okná, teda tie, kde máme v pláne použiť veľké sklá. Práve tento drahší materiál je stabilný a dokáže si s týmito rozmermi hravo poradiť, pričom samotný rám môže byť nenápadne štíhly, čím nechá vyniknúť práve veľkosti skiel. Celkový efekt pôsobí veľmi luxusne, atraktívne a moderne. S touto formou rozmerných okien zároveň prichádza kvalitný prísun prirodzeného svetla do interiéru.