Na čo by ste mali myslieť, keď sa chystáte na dovolenku?

Ak nie ste pripravení, stres pred dovolenkou môže spôsobiť, že zabudnete aj na tie najzrejmejšie a najdôležitejšie veci.

Aby sme vám to uľahčili, zostavili sme tento šikovný kontrolný zoznam, aby ste si boli skutočne istí, že máte všetko.

kufr.jpg
 
1.Uistite sa, že máte platný pas
Môže to znieť smiešne, ale nie je nič horšie, čo by mohlo ohroziť vaše preddovolenkové vzrušenie, ako je uvedomenie si, že nemôžete nájsť pas, alebo že je neplatný. Kontrola pár mesiacov vopred je teda na mieste, inak by vaša dovolenka mohla skončiť skôr, ako sa vôbec začne.
Uvedomte si tiež, že sú aj krajiny, ktoré vyžadujú, aby bol váš pas platný počas určitého obdobia od dátumu príchodu. Napríklad Spojené arabské emiráty, Keňa a Turecko si vyžadujú minimálnu lehotu šiestich mesiacov na váš pas od dátumu vstupu.
 
2.Máte všetky potrebné doklady?
Či už sa jedná o vstupné víza alebo vodičský preukaz, palubný lístok alebo potvrdenie hotela, usporiadajte si všetky potrebné dokumenty a vložte ich do jednej obálky napríklad.
Pre prípad krádeže či straty vášho mobilného telefónu, debetnej alebo kreditnej je tiež užitočné vziať si so sebou zoznam telefónnych čísel pre núdzové situácie.
 
3. Uistite sa, že poznáte svoje batožinové kvóty – aj keď ste nedávno leteli
Príliš ťažká batožina vám môže dovolenku pokaziť už na letisku. Vyriešiť sa to dá tak, že niečo presuniete do príručnej batožiny, aby ste váhu rozumnejšie rozložili, alebo si jednoducho budete musieť priplatiť.

peněženka.jpg
 
4.Zabezpečte svoj domov
Nie nič horšie, ako keď sa vrátite z dovolenky a zistíte, že sa k vám niekto vlámal, preto si pred odchodom zabezpečte svoj domov – dvere, okná, požiadajte príbuzného, priateľa alebo suseda, aby dohliadol na váš dom, vyberal schránku a podobne…Ak by váš dom totiž nebol zabezpečený a došlo by k vlámaniu, poisťovňa by vám škodu nemusela zaplatiť.